Nasıl Yapılır?

LoL Tuşlara Skill Atama Nasıl Yapılır?

LoL oyununda tuşlara skill atama işlemi genellikle ileri düzey oyuncular tarafından yapılmaktadır. Bu yazımızda LoL skill atama işleminin nasıl yapıldığını, 3 farklı yöntem ile adım adım anlattık. Kısa yol tuşlarına skill atayarak, parmaklarınızın aşina olduğu tuşları daha etkili biçimde kullanabilirsiniz. Böylece rakiplerinizi alt etmeye bir adım daha yaklaşmış olacaksınız.

LoL Tuşlara Skill Atama 1# Oyun İçi Seçenekler

League of Legends (LoL) oynarken, kısayol tuşlarını istediğiniz şekilde ayarlayabilirsiniz. Kısayol tuşlarını değiştirmek için oyun içinde bulunan Ayarlar menüsünü kullanabilirsiniz. LoL tuşlara skill atama için aşağıdaki adımları sırası ile takip edin:

 • Oyun içinde ESC tuşuna basarak Ayarlar menüsünü açın.

  Lol Space Tuşu Skill atama
 • Ayarlar menüsünde kısayol tuşlarının yer aldığı menüye ulaşmak için sağ üst köşede bulunan Ayarlar düğmesine (dişli çark simgesi) tıklayın ve Kısayol Tuşları menüsünü açın.
 • Kısayol Tuşları menüsünde, istediğiniz tuşa tıklayarak ona bir beceri atayabilirsiniz.
 • Yaptığınız değişiklikleri geri almak veya sıfırlamak için “Varsayılana Dön” tuşuna basmanız yeterli olacaktır.

LoL tuşlara skill atama işlemi bu kadardır. Bu yöntemi kullanarak boşluk yani space tuşu ayarlama da yapabilirsiniz. Oyun içi Ayarlar menüsünden kısa yol tuşlarını değiştirebilir ve istediğiniz becerileri istediğiniz tuşlara atayabilirsiniz.

LoL Tuşlara Skill Atama 2# İstemci Ayarları

League of Legends skill atama işlemi için ikinci alternatif yol olarak istemci ayarları menüsünü kullanabilirsiniz. Oyun içerisinde mevcut olmayan ek tuşlar için de kısa yol atamanıza olanak sağlar. İstemci ayarları menüsüne nasıl ulaşabileceğinizi aşağıda adım adım açıklıyoruz:

 • Oyun istemcisinin sağ üst köşesinde yer alan Ayarlar düğmesine (dişli çark simgesi) tıklayın.
 • Açılan menüden “Kısayol Tuşları” seçeneğine tıklayın.
 • İstemci ayarları menüsünde, oyun içi Ayarlar menüsünde yapabileceğiniz kısayol tuşu ayarlamalarını yapabilirsiniz. Bu menüde istediğiniz tuşa beceri atayabilir, mevcut atamaları düzenleyebilir veya sıfırlayabilirsiniz.

LoL Tuşlara Skill Atama 3# Sistem Dosyası

LoL skill atama işlemi için üçüncü alternatif yol olarak sistem dosyalarını kullanabilirsiniz. Ancak bu işlem hesap bağlantılı olduğu ve sunuculara kaydedildiği için mevcut kısa yolların üzerine yeni bir atama yapmak için aşağıdaki adımları izlemeniz gerekmektedir:

 1. İlk olarak yeni League of Legends istemcisini başlatın.
 2. Ardından Config klasörünü açmalısınız. Varsayılan konumu: C:\Riot Games\League of Legends\Config
 3. Config klasörü içerisinde “PersistedSettings.json” dosyasını bulun ve açın.

  Sistem Dosyası Üzerinden Lol Tuşlara Skill Atama
 4. Açılan dosyada “Input.ini” yazan satırı bulun.
 5. Bu bölümden tuş atamalarını değiştirebilirsiniz. Yaptığınız değişiklikleri tamamladıktan sonra “PersistedSettings.json” dosyasını kaydetmeyi unutmayın.
 6. Son olarak, bir Özel Oyuna girin ve çıkın. Bu adımı tamamladığınızda tuş atamalarınız kaydedilmiş olacaktır.

LoL Tuşlara Skill Ataması Yapılamayan Tuşlar

League of Legends tuşlara skill atama yapılırken dikkate almanız gereken bazı detaylar bulunmaktadır. Standart bir klavyede bulunan tüm tuşlar için bir atama yapabilirsiniz. Ancak bazı tuşlara atama yapılamadığından yazımız içerisine bunu da eklemek istedik. LoL skill ataması yapılamayan tuşlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Shift (Tek başına)
 • Control (Tek başına)
 • Alt (Tek başına)
 • Command (Tek başına)
 • Function (FN)

Son olarak zaten aktif olarak işlevi olan tuşlara skill ataması yapmanız önerilmez. Bu tuşlar ise şu şekilde sıralanabilir:

 • Escape tuşu – Kullanılabilir (Yalnızca istemci ayarları menüsünde atama yapılabilir), ancak pencere kapatmak için kullanılır.
 • Caps Lock tuşu – Kullanılabilir (Yalnızca istemci ayarları menüsünde atama yapılabilir), ancak büyük harfle yazmak için kullanılır.
 • F9 tuşu – Kullanılabilir, ancak ekran kilidini açıp kapamak için kullanılır.
 • F12 tuşu – Kullanılabilir, ancak ekran görüntüsü almak için kullanılır.
 • Enter/Return tuşu – Kullanılabilir, ancak sohbet penceresini açmak için kullanılır.
 • Num Enter tuşu – Kullanılabilir, ancak sohbet penceresini açmak için kullanılır.
 • Command + Tuş – Kullanılabilir (Yalnızca istemci ayarları menüsünde atama yapılabilir), ancak mevcut macOS kısayollarında kullanılır.

League of Legends yani Lol skill atama işlemi hakkında detaylı bilgiler sunduğumuz yazımızın sonuna geldik. Daha önce yazmış olduğumuz League of Legends içeriklerine göz atmak için aşağıdaki bağlantıları kullanabilirsiniz.

Emre

1995, Samsun doğumluyum. İnternet ve internet siteleri küçük yaşlarımdan beri hep ilgimi çeker. Bu ilgimi Sivri sayesinde hobiye dönüştürdüm. Sivri.org üzerinde içerikler yazarak, bu içerikleri sizlerle paylaşmaktan büyük keyif alıyorum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam engelleyiciyi kapatarak sitemize giriş yapabilirsiniz.