Nasıl Yapılır?

PUBG Kurucusu Kimdir? Nasıl Kuruldu?

PUBG: Battlegrounds, ya da daha bilinen adıyla PUBG, Krafton Games Union (eski adıyla Bluehole) tarafından geliştirilen ve yayımlanan çok oyunculu bir video oyunudur. Oyunda 100’e yakın oyuncu, kendilerine belirlenen bir rotadaki uçağın içinde başlayarak, öldürüp ölmeden en sona kalan oyuncu olma amacıyla adanın çeşitli konumlarında savaşırlar. Bu yazıda, PUBG oyununun temel özellikleri, oynanış mekanikleri ve tarihçesi hakkında detaylı bilgi bulacaksınız.

PUBG Oyunun Gelişimi ve Çıkış Tarihi

PUBG, 2000 Japon filmi Battle Royale’den esinlenerek, Brendan “PlayerUnknown” Greene tarafından tasarlanmıştır. İlk olarak 23 Mart 2017’de Microsoft Windows için Steam erken erişim ile yayınlanan oyun, kısa sürede büyük başarı elde etmiştir. 20 Aralık 2017’de Windows platformunda resmi sürümü çıkan oyun, daha sonra Xbox One ve mobil platformlara da taşınmıştır.

PUBG Oynanış Mekanikleri ve Oyun Modları

PUBG, oyuncuların büyük ölçekli bir haritada birbirlerini öldürerek hayatta kalmaya çalıştıkları bir ölüm maçı oyunudur. Oyuncular tek başına, 2 ya da 4 kişilik takımlar halinde veya 4 kişilik takımlara karşı tek başına oynayabilirler. Oyun sırasında, oyuncuların kask, zırh, çanta, silah, bomba, araç gibi çeşitli ekipmanlar bulmak için adayı keşfetmeleri gerekmektedir. Oyunun sonunda en son hayatta kalan oyuncu ya da takım galip gelir.

PUBG Hakkında Genel Bilgiler

PUBG, Bluehole adlı şirket tarafından yayımlanan ve geliştirilen bir Battle Royale oyunudur. Cross-platform ve Battle Royale oyunlarının öncülerinden olan PUBG’nin kurucusu kimdir? Bu soru, birçok oyuncunun merak ettiği bir konu.

PUBG’nin Çıkış Tarihi ve Geliştiricileri

PUBG’nin ilk piyasaya sürülme tarihi 30 Temmuz 2016’dır. Oyun, PUBG Corporation ve Krafton adlı şirketler tarafından geliştirilmiştir.

PUBG’nin Tasarımcısı ve Kurucusu

Oyunun tasarımcısı ve kurucusu Brendan Greene’dir. Brendan Greene, milyonlarca kişiyi kendisine bağımlı yapan bu oyunun yaratıcısı olarak bilinir.

Kullanılan Oyun Motoru: Unreal Engine 4

PUBG, Epic tarafından geliştirilen Unreal Engine 4 adlı oyun motorunu kullanmaktadır. Bu motor, oyunun grafik ve performans açısından etkileyici olmasını sağlamaktadır.

PUBG’nin Öne Çıkan Özellikleri ve Başarıları

PUBG, dünya çapında büyük başarılar elde etmiş ve milyonlarca oyuncu tarafından oynanan bir oyun olmuştur. Ayrıca, oyunun cross-platform özelliği sayesinde farklı platformlardaki oyuncular da bir araya gelerek mücadele etme imkanı bulmuşlardır.

PUBG İsmi Nereden Geliyor?

PUBG’nin açılımı PlayerUnknown’s Battlegrounds’tur. Bu isimdeki “PlayerUnknown” kısmı, oyunun yaratıcısı Brendan Greene’in internette kullandığı kullanıcı adından geliyor. Brendan Greene, PUBG’den önce askeri simülasyon oyunu Arma 2 için DayZ: Battle Royale adlı bir mod geliştirmişti.

PUBG Hangi Ülkede Geliştirildi?

PUBG’nin fikir babası Brendan Greene, İrlandalı bir oyun yapımcısıdır. PUBG’yi geliştirmek için Güney Koreli Bluehole Studio’ya katılan Greene, 2007 yılında Seul şehrinde kurulan bu şirkette çalışmıştır. PUBG Mobile’ın operasyonunu ise Çinli şirket Tencent Games yürütmektedir.

Oyunun Esin Kaynağı Nedir?

PUBG’nin ve hatta DayZ: Battle Royale’in esin kaynağı, 2000 yılında vizyona giren Japon filmi Battle Royale’dir. Bu film, Koushun Takami’nin 1999 yılında kaleme aldığı aynı isimli romandan uyarlanmıştır.

Erangel İsmi Nereden Geliyor?

PUBG’nin yaratıcısı Brendan Greene’in Eryn adında bir kızı bulunmaktadır. Greene, kızına “angel” (melek) olarak seslenirken, “eryn” ve “angel” kelimelerini birleştirerek “Erangel” ismini oluşturmuştur. Erangel, oyunun ana haritası olarak oyuncuların hafızalarına kazınmıştır.

Oyundaki Yapılar Gerçek Dünyadan mı?

PUBG’nin ana haritası Erangel’deki yapıların büyük kısmı, 1950’li yılların Sovyet mimarisinden esinlenilerek tasarlanmıştır. Okulun bahçesindeki havuz binası ise, Çernobil felaketinden etkilenen Pripyat kentinde yer alan Azure yüzme havuzunun birebir kopyasıdır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu