Nasıl Yapılır?

CS 1.6 Kamera Kapatma Nasıl Yapılır?

CS 1.6 kamera kapatma kodunu kullanarak rakibinizin, sizin takımınızdaki oyuncuların ekranını görmesini engelleyebilirsiniz. Counter Strike oyununun en çok tutulan versiyonlarından biri olan CS 1.6’da ekran kapatma işleminin nasıl yapılacağını yazımız içerisinde detaylı şekilde anlattık.

CS 1.6 Kamera Kapatma Neden Önemli?

CS 1.6 kamera kapatma işlemi sayesinde oynanan oyunlar daha heyecan verici olacaktır. Oyun içerisinde bulunan ayak sesleri, silah sesleri gibi oyun dinamikleri ile duyularınızı kullanarak rakibinizi avlamak daha heyecanlı hale gelecektir. İnternet kafelerin trend olduğu dönemlerde, CS 1.5 ve 1.6 için turnuvalar yapılmaktaydı. Bu turnuvaların daha da heyecanlı olması için ekran kapatma kodu veya ekran karartma aktif hale getirilerek, oyuncuların rakibi izlememesi sağlanırdı.

Ekran kapatma sayesinde oyuncuların kişisel oyun becerileri net biçimde öne çıkar. Rakibi izlemek yerine oyun içi yeteneklerini kullanmak durumunda kalırlar. Ekran kapatma işlemi kolay bir şekilde konsol üzerinden yapılmaktadır.

CS 1.6 Kamera Ne İşe Yarar?

CS 1.6 oyununda kamera ile birlikte takım arkadaşlarınızın ve rakiplerinizin ekranlarını, o an ne yaptıklarını eşzamanlı olarak görebilirsiniz. Yani oyun içerisinde öldüğünüzde hem rakip takımdaki oyuncuların, hemde kendi takım arkadaşlarınızın ne yaptığını görebilirsiniz. Buda sesli haberleşme yapan veya yan yana oynayan oyunculara avantaj sağlar. Çünkü bu durum rakiplerinin yerini takım arkadaşlarına bildirmesine olanak sağlamaktadır. Bu durumun önüne geçmek için ise aşağıda vermiş olduğumuz CS 1.6 ekran kapatma kodunu kullanabilirsiniz.

CS 1.6 Kamera Kapatma (Ekran Kapatma) Nasıl Yapılır?

Counter Strike 1.6 kamera kapatma işlemi için aşağıdaki adımları sırası ile takip etmeniz gerekir:

 • Counter Strike 1.6 oyununu açın.
 • Oyun içerisinde ESC tuşunun hemen altında yer alan “é” tuşuna dokunarak konsolu açın.
 • Aşağıda bulunan kodlardan birini girerek enter tuşuna basın.
  mp_forcecamera 2
  mp_forcechasecam 2

Ekran kapatma işlemi böylece tamamlanmış oldu. Unutmayın ekran kapatma kodunu kullanabilmek için bulunduğunuz sunucuda yönetici olmanız gerekmektedir. İnternet kafe gibi bir ortamda ise odayı kuran kişi bu komutu kullanabilir. Alternatif CS 1.6 ekran kapatma kodları aşağıdaki tablo üzerinde gösterilmiştir.

CS 1.5 & 1.6 Ekran Kapatma KoduNe İşe Yarar?
mp_forcecamera 1Bu kod kullanıldığında ölen oyuncular sadece kendi takım arkadaşlarını izleyebilecektir.
mp_forcecamera 2Bu kod kullanıldığında ölen oyuncular, kendi takım arkadaşlarını veya rakiplerinin ekranlarını izleyemez.
mp_forcecamera 0Bu kod kullanıldığında ekran kapatma ayarı kapatılmış olur. Yani oyuncular hem takım arkadaşlarını hem de rakip oyuncularının ekranlarını görebilirler.
mp_fadetoblack 1En etkili kamera kapatma kodu olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü bu kod sayesinde ölen oyuncuların ekranları komple siyah olacaktır. Ekran karartma olarak bilinen bir koddur.
mp_fadetoblack 0Ekran karartma ayarlarını kapatarak, normal ayarların uygulanmasını sağlar.
mp_forcechasecam 1
mp_forcechasecam 2
mp_forcechasecam 0
Bu kod mp_forcecamera 1, mp_forcecamera 2 ve mp_forcecamera 0 ile aynı işlevi gördüğü için anlatmaya gerek duymadık. Ama yine de yazımız içerisinde var olmasını istedik.
CS 1.6 Ekran Kapatma Kodu

Counter Strike 1.5 Kamera Kapatma Nasıl Yapılır?

CS 1.5 kamera kapatma kodu sayesinde kolayca ekran karartma yapabilirsiniz. Aşağıdaki adımları uygulamanız yeterli olacaktır:

 • Counter Strike 1.5 oyununu açın.
 • Oyunu açtıktan sonra klavyenizin sol üst köşesinde (ESC tuşunun hemen altında) bulunan “é” tuşuna basın.
 • Böylece konsol açılmış olacak. Konsol açıldıktan sonra aşağıda bulunan ekran karartma kodunu girin.
  mp_fadetoblack 1
 • Bu aşamadan sonra enter tuşuna basmanız yeterli olacaktır.

Kamera kapatma modunu eski haline çevirmek (deaktif etmek) için aşağıdaki kodu kullanabilirsiniz:

 • mp_fadetoblack 0

CS 1.6 ekran kapatma kodu hakkında bilgiler verdiğimiz konunun sonuna geldik. Yazımız içerisindeki kodları hem CS 1.6 hem de CS 1.5 için kullanabilirsiniz.

Emre

Iğdır doğumluyum. İnternet ve internet siteleri küçük yaşlarımdan beri hep ilgimi çeker. Bu ilgimi Sivri sayesinde hobiye dönüştürdüm. Sivri.org üzerinde içerikler yazarak, bu içerikleri sizlerle paylaşmaktan büyük keyif alıyorum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu