Nasıl Yapılır?

Minecraft Harita Masası Nasıl Kullanılır?

Minecraft harita masası hemen her oyuncunun hesabında bulunan ve oyunu kolaylaştıran eşyalardan birisidir. Minecraft oyuncuları Minecraft haritacı masası ile oyun içerisinde birçok işlevsel özelliğe sahip olabilir. Oyun içerisinde elde edilebilecek parçaların uygun şekilde dizilmesi ile Minecraft haritacı masası kolayca oluşturulabilir. Minecraft harita masası ne işe yarar?  Ve Minecraft haritacı masası nasıl kullanılır? Gibi sorulara yanıt bulduktan sonra Minecraft oyununda bilmediğiniz bir özellik hakkında daha detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz.

Minecraft Haritacı Masası Nedir? Ne İşe Yarar?

Minecraft haritacı masası köylerde bulunan haritacı köylüsünün evinde yer alır. Buradan elde edilebilen haritacı masası birçok farklı amaç için kullanılabilir. Haritayı kullanıcılar orijinal adı ile kullanabileceği gibi isterlerse yeniden de adlandırabilir. Bunlar için oyunda gerekli parçaların kullanıcıların elinde olması yeterlidir.

Minecraft haritacı masası oyun içerisinde sadece köylerden elde edilebilir. Oyuncular haritacılık masasına sahip olarak oyunda kullandıkları haritaları daha da geliştirebilir. Haritacılık masası ile seviyesi yükseltilen haritalar sayesinde oyun içerisinde daha fazla alnı keşfetmek mümkün olacaktır. Eğer bir haritacı masasına sahipseniz, oyun içerisinde karakterinizin hesabını “Haritacı” olarak değiştirebilirsiniz.

Minecraft Haritacılık Tablosu

Minecraft haritacı tablosu belirli tarifler ile kullanılabilir. Oyun içerisinde yerleştirmelerin nasıl yapıldığını öğrendikten sonra kendi haritacı tablonuzu oluşturarak oyunu farklı özellikler ile oynayabilirsiniz.

Minecraft, oyuncularına çok geniş bir dünyanın kapılarını açar. Bu açıdan oyunda sayısız yapı ve belirsiz alan bulunur. Son zamanlarda geliştirilen video oyunlar arasında zirvede yer alan Minecraft, sayısız parodi, uyarlama ve ticari ürün gibi seçenekler de oyun zevkini ikiye katlar. Minecraft’ın en sevilen eşyaları arasında yer alan haritacılık masası oyunda hem destekli tasarım hem de kimya gibi farklı becerilere sahip olmak isteyenler için en iyi seçenektir. Rastgelen planlanmış bir 3B dünyasında diğer oyunculara karşı üstünlük elde etmenizi sağlayacak haritacılık masasını dilediğiniz gibi şekillendirebilir ve birbirinden farklı özellikleri kullanmaya başlayabilirsiniz

Minecraft haritacı tablosunun genel özellikleri şöyledir;

  • Haritaların kopyalanmasını sağlar.
  • Kullanıcılar haritalarına konum ekleyebilir.
  • Haritalara daha geniş bir açıdan bakmak mümkün olur.

Minecraft Haritacı Masası Kullanım Adımları

Minecraft haritacılık tablosu nasıl kullanılır sorusuna yanıt olarak ilk adımda bir harita sahibi olmanız gerekir. Haritaya sahip olduktan sonra ekranın sol altında bulunan alana boş bir sayfa yerleştirerek işe başlayabilirsiniz. Daha sonra ortada yer alan “Uzaklaştır ve Temizle” seçeneklerini kullanarak istemi gözlemlemeniz ve ardından haritayı ekranın sağ tarafına almanız gerekir. Minecraft harita seviyenizi ve güncel harita durumunuzu istediğiniz aman ekranda görebilirsiniz. Elinizde bulunan harita miktarını artırarak var olan haritacılık masası seviyesini yükseltebilir ve her yeni seviyede haritanızın ek özelliklerini aktif edebilirsiniz.

Minecraft haritacı masası nasıl kullanılır sorusuna yanıt arıyorsanız aşağıdaki adımları gözden geçirerek hangi parçalar ile masada ne tür bir işlev yapabileceğinizi öğrenebilirsiniz;

  • Harita (İlk Yuva) + Boş Harita (2. Sıradaki Yuva): Bu şekilde yapılan bir yerleştirmede aynı türe sahip birden fazla harita klonu oluşturmak mümkün olur. Bu sayede özellikle çok oyunculu bir Minecraft hesabında üst seviye verimlilik elde edilebilir.
  • Harita (İlk Yuva) + Kâğıt (2. Sıradaki Yuva): Sıralama takip edilerek yapılacak yerleştirme ile masanın görüntüsü biraz daha netleşir ve görüntüdeki kirlilik ortadan kalkar. Oyuncunun önceden keşfettiği alan koruma altına alınır. Aynı zamanda masanın yerleştirildiği harita alanı daha da genişler.
  • Harita (İlk Yuva) + Cam Bölme (2. Sıradaki Yuva): Yapılacak yerleştirme ile kullanılan harita düzeneği kilitlenir. Bu sayede daha fazla keşif yapılmasının önüne geçilir.  Keşfedilmeyen kısımlar haritada olduğu şekilde durur. Bu sayede oyuncular bazı özel şeyleri diğer oyunculardan saklamak istediklerinde uygun koşullara sahip olur.
  • Boş Harita (İlk Yuva)+ Pusula (2. Sıradaki Yuva): Bedrock sürümlü Minecraft oyununda bu adımlar ile oluşturulacak bir düzen harita üzerinde boş bir konum meydana getirmeyi sağlar.
  • Harita (İlk Yuva) + Pusula (2. Sıradaki Yuva): Bedrock sürümlü Minecraft versiyonlarında harita geleneksel özelliklere sahip olur. Bununla birlikte harita içerisinde bulunan oyuncuların konumlarını belirlemek mümkün olur.
  • Kâğıt (İlk Yuva)+ Pusula (İkinci Yuva): Bedrock sürümlü Minecraft oyununda harita üzerinde boş alan olmadığında yeni bir konum belirleme alanını oluşturulması mümkün olur.
  • Kâğıt (İlk Yuva)+ Pusula (2.sıradaki Yuva): oyuncular bu yerleştirme ile haritada standart bir boş alan yaratabilir.

Minecraft harita masası nasıl kullanılır sorusuna yanıt arıyorsanız yukarıdaki adımlar ile haritanın bütün işlevsel özelliklerini ve kullanım şeklini öğrenebilirsiniz. Minecraft hesabınız içinde istediğiniz zaman slotlar içerisine gerekli olacak şeyleri yerleştirerek harita kullanımını kendinize göre özelleştirebilirsiniz.

Emre

Iğdır doğumluyum. İnternet ve internet siteleri küçük yaşlarımdan beri hep ilgimi çeker. Bu ilgimi Sivri sayesinde hobiye dönüştürdüm. Sivri.org üzerinde içerikler yazarak, bu içerikleri sizlerle paylaşmaktan büyük keyif alıyorum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu